INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Karol Henryk Galle     

Karol Henryk Galle  

 
 
1782 - 1829
Biogram został opublikowany w latach 1948-1958 w VII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Galle Karol Henryk (1782–1829), architekt warszawski. Studiował w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od r. 1810 do 1816 był budowniczym Ministerium (potem Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu), przy czym w r. 1811 powołano go do prac przy budowie Modlina; jak się zdaje, on był tym architektem, który dostarczył wywiadowi rosyjskiemu planów twierdzy. Od r. 1816 był budowniczym m. Warszawy, aż do śmierci 20 I, skutkiem wypadnięcia z sanek. Sobie wystawił pałacyk na rogu Żelaznej i Żytniej. Budował wiele w Warszawie według projektów własnych i cudzych, m. i. przebudowa pałacu Namiestnikowskiego, pałac Petyskusa przy Wierzbowej 11 według projektów Aignera oraz domki rogatkowe na Grochowie i Golędzinowie według projektu Kubickiego. Z prac jego wyliczonych przez Łozę najokazalszym bodaj był Hotel Lipski (Bielańska 3). Był G. jednym z drugorzędnych twórców klasycystycznego oblicza stolicy Królestwa Kongresowego.

 

Łoza, Słownik architektów, wyd. II; Herbst S., Zachwatowicz J., Twierdza Modlin (rps).

Stanisław Herbst

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

TAGI

Za pomocą tagów oznaczamy powiązania tematyczne postaci. Pozwalają one eksplorować serwis wg wybranych przez redakcję najważniejszych tematów dla danej postaci.

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.